What can we learn from the packet of Pringles?

What can we learn from the packet of Pringles?

How can a packet of Pringles got cheaper and more expensive at the same time?

Earlier this year the price of Pringles dropped by 10 cents. At the same time, Kellogg’s reduced the size of the packet and the size of each chip. So how do you know if the new pack is cheap as chips, or whether you’re getting less value for your money?

As Good Money’s Amanda Vater highlighted in her recent article on reducing the cost of living, we can use the ‘unit price’ to see if we’re paying more or less.

The ‘unit price’ is a part of every supermarket’s price tag which tells shoppers how much something costs per 100 grams or per litre – this allows us to quickly compare products using a standard measurement.

Photo of a supermarket price tag featuring unit pricing

The team at Choice used unit pricing to show the price of Pringles had actually gone up from $2.73 per 100g to $2.99 per 100g.

Unit pricing can help you save

Unit pricing isn’t just there to help us cope with changes in price and serving sizes. You can put unit pricing to good use every time you shop.

Compare the same product from competing brands, like these two 400g cans of tomatoes:

price tag of tomatoes featuring unit pricingprice tag of different brand of tomatoes featuring unit pricing

See how much you’d save by buying the bigger version of the same product, like a 1.25L and 2L bottle of soft drink:

price tag of 1.25 litre coke featuring unit pricingprice tag of 2 litre coke featuring unit pricing

Pringle lovers will be disappointed to find they’re now paying more per bite, but by highlighting how unit pricing can help us make informed decisions, Choice may have made Pringle lovers the savviest shoppers in the market.

More News